Zlínská zoo přivezla mořské rejnoky

Do zlínské zoo dnes z Nizozemí dorazilo dvacet mořských rejnoků druhu siba ománská. Asi roční rejnoci mají nyní rozpětí ploutví do 70 centimetrů. Dožívají se několika desítek let a mohou dorůst až do 130 centimetrů. Svůj nový domov najdou v nové expozici pojmenované Zátoka rejnoků. „Jedná se o skutečně ojedinělou expozici, která nemá ve střední Evropě obdoby. Rejnoci zde budou mít k dispozici bazén s mořskou vodou o ploše 70 metrů čtverečních. Díky unikátnímu pojetí bazénu si návštěvníci budou moci rejnoky pohladit a dokonce i nakrmit,“ uvedl Roman Horský, ředitel zoo.

Rejnoci, 18 samiček a 2 samci, putovali z Nizozemí den a půl ve speciálním kamionu pro přepravu živých ryb. Již pár dnů před transportem nedostávali krmení, aby následně vodu v přepravních nádržích v kamionu příliš nezačišťovali. Do zlínské zoo kamion vjel ve středu ráno. Transport paryby zvládly bez sebemenších problémů. Postupně byla každá paryba samostatně přenesena do pavilonu, proběhla krátká prohlídky a rejnok byl vypuštěn do bazénu. Samotná vykládka proto trvala celé dopoledne. Po vypuštění všech jedinců do bazénu je ošetřovatelé zkusili poprvé nakrmit. „K naší velké radosti více jako polovina rejnoků hned ochotně přijímala potravu přímo z ruky. I to svědčí o tom, že jsou naprosto v pořádku,“ řekl zoolog Pavel Shromáždil. Siby ománské patří mezi klidné a kontaktní druhy rejnoků. Na krmení z ruky si velmi brzy zvyknou, návštěvníkům tak zlínská zoo nabídne opravdu jedinečný zážitek. „Lidé budou moci rejnoky krmit krevetami. Kvůli kvalitě vody si budou návštěvníci před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici. Chceme si k tomu návštěvníky vychovat,“ doplnil ředitel Horský.
 
Novou expozici zlínská zoo připravovala čtyři roky, stavba se rozběhla na konci loňského roku. „Především díky unikátním technologiím na přípravu a udržování mořské vody se náklady na výstavbu pohybují kolem 25 milionů korun,“ uvedla Romana Bujáčková z oddělení marketingu. Slavnostní otevření Zátoky rejnoků připravuje zoo na 20. září.