Zlínskou zoo zkrášlí dřevěné sochy zvířat od řezbářů z Nigeru

Dřevěné sochy krokodýla, surikat, prasat, želv, antilop, hyeny a hrocha zpestří zlínskou zoologickou zahradu. Přímo v areálu je nyní začali vytvářet dva řezbáři z Nigeru, práce jim potrvá dva měsíce, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Myšlenka pozvat do Zlína africké řezbáře vznikla již před několika lety díky spolupráci s francouzskou zahradou v Doué la Fontaine, kterou výtvory těchto řezbářů už zdobí. Poprvé přijeli umělci z Národního muzea v nigerijském hlavním městě Niamey pracovat do zlínské zoo v roce 2011. Tehdy vytvořili sochy hrochů a nosorožců, o rok později vyrobili dřevěné sloupy s motivy různých druhů zvířat, které nyní zdobí sezonní vstup do zahrady.
 
"Nyní vyrábějí hlavně africká zvířata, proto budou sochy vystaveny v africké části zahrady," podotkla Bujáčková. Návštěvníci zoo mohou řezbáře vidět při práci na louce v blízkosti výběhu žiraf. Za několik dní již vytvořili hrubou sochu krokodýla.
 
Pro šestatřicetiletého Boubacara Hamu je to již jeho třetí pobyt v České republice a zlínské zahradě. "Opravdu jsem se těšil, až zase přijedu do zoologické zahrady. Moc se mi u vás líbí a jsem rád, že společně s kolegou můžeme právě pro vaši zoo vytvořit sochy zvířat. Jen kdyby počasí trochu více přálo, oproti Nigeru je u vás docela chladno," uvedl Hama, jenž společně se svým kolegou zpracovává velké kmeny dubů, které dříve rostly v areálu zahrady.
 
zdroj: ČTK