Zlínský exnáměstek Janečka se kvůli amnestii zřejmě vyhne vězení

Vězení by se mohl kvůli vyhlášené amnestii prezidenta Václava Klause vyhnout také bývalý náměstek primátorky Zlína Martin Janečka (dříve ČSSD). Brněnský krajský soud ho loni v listopadu odsoudil za podplácení insolvenčního správce na dva roky vězení a k peněžitému trestu 400.000 korun. Dvouletý trest vězení a pokuty dostali i jeho komplicové Radek Dvořák a Janečkův švagr Dalibor Kučera, který byl místopředsedou Fotbalové asociace ČR. Janečka měl v těchto dnech do věznice nastoupit. Zatím však nebylo rozhodnuto, zda se na něj amnestie vztahuje, řekla ČTK mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

"Soudci zatím rozhodují o těch, kteří jsou již ve výkonu trestu," uvedla mluvčí s tím, že nelze odhadnout, kdy se případ Janečky a jeho kompliců bude řešit.

Trojice chtěla podle rozsudku podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun. Za úplatek 750.000 korun měl správce tento vysoký dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun. Správce se však místo přijetí peněz obrátil na policii. Podle vyšetřování jednal právník Dvořák podle pokynů svých zaměstnavatelů, tedy Janečky jako předsedy představenstva a místopředsedy představenstva Kučery. Odsouzení vinu odmítli.
 
Janečka poté rezignoval na svůj post zlínského městského zastupitele. Členem zastupitelem byl od roku 1998, od roku 2002 do roku 2010 byl uvolněným prvním náměstkem primátora. V posledních volbách ČSSD spolu s ODS neuspěla a skončila v opozici. Koalice složená z TOP 09/STAN, hnutí M.O.R., lidovců a Zlínského hnutí nezávislých kritizuje Janečku dlouhodobě.
 
Brány věznic v České republice by kvůli vyhlášené amnestii mělo podle předběžného odhadu mohlo opustit až 7000 odsouzených. Prvními propuštěnými byly předevčírem dvě ženy z věznice v Teplicích. V České republice je v současné době za mřížemi zhruba 23.000 lidí.
 
zdroj: ČTK