Zlínský kraj chce vytvořit jednotný dopravní systém

Zlínský kraj chce vytvořit jednotný dopravní systém řízený centrálním dispečinkem. Jeho smyslem bude koordinovat jízdní řády, zlevnit provoz a uspokojit co nejvíce cestujících, kteří využívají veřejnou dopravu, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd (ČSSD). Projekt schválili krajští radní, investice si vyžádá asi 60 až 70 milionů korun.

Ve Zlíně vznikne centrální dispečink, do projektu se zapojí také asi čtyři desítky obcí a měst, na nádražích a v dopravních prostředcích přibudou elektronické odbavovaní a informační systémy.

"Pokud se nepodaří získat peníze z evropských zdrojů, bude projekt financovat kraj z vlastních zdrojů s tím, že nejdříve pořídí dispečink v řádech 20 milionů korun a posléze společně s městy a obcemi se budou budovat další prvky," poznamenal Drozd. S realizací by kraj měl začít v příštím roce, systém by měl začít fungovat v roce 2014.
 
Systém podle něj umožní kontrolovat návaznost spojů, jejich vytíženost, využívat se bude například při úpravě jízdních řádů. "Cestující zjistí informace o spojích z panelů na nádražích, budou také v samotných dopravních prostředcích, bude to zvukově hlásit například jednotlivé zastávky. Z odbavovacích systémů půjde do dispečerského pultu informace, kdy cestující nastoupil a vystoupil, jakou jízdenku použil," uvedl Drozd.
 
V kraji nyní podle Drozda funguje devět linkových dopravců s asi 460 autobusy a dva drážní dopravci, do kterých patří kromě Českých drah také Dopravní společnost Zlín-Otrokovice.
 
zdroj: ČTK