Zlínský kraj počítá v příštím roce se schodkem 206,5 milionu Kč

Zlínský kraj plánuje na příští rok schodek v rozpočtu 206,5 milionu korun. Návrh rozpočtu vyvěšený na úřední desce počítá s výdaji 8,408 miliardy a příjmy 8,201 miliardy korun. Rozdíl mají pokrýt volné finanční prostředky z rozpočtu na letošní rok a úvěr od Evropské investiční banky (EIB). Rozpočet budou 10. prosince schvalovat zastupitelé.

Na splátky úvěrů od EIB z předchozích let půjde 102 milionů korun. Návrh počítá s tím, že hejtmanství získá oproti letošnímu roku asi o 30 milionů korun více na daních.
 
Na investice kraj vyčlenil 1,330 miliardy korun. Do majetku svého a příspěvkových organizací hodlá investovat celkem asi 490 milionů korun, zbylé peníze půjdou na projekty spolufinancované evropskými fondy. Kraj bude pokračovat například v investicích do nemocnic, sociálních zařízení, školských objektů i do silniční sítě.
 
Letošní rozpočet očekával příjmy 7,935 miliardy a výdaje 8,698 miliardy korun. Schodek přes 762 milionů chtělo hejtmanství pokrýt úvěrem od EIB a navíc krátkodobým úvěrem od České spořitelny. Na letošní rok hejtmanství plánovalo investice za 1,542 miliardy korun. Na splátky dluhů, které ke konci loňského roku činily zhruba dvě miliardy korun, mělo jít 97 milionů.
 
Krajští zastupitelé v posledních letech schvalují schodkový rozpočet pravidelně, hospodaření kraje však často končí lépe. Například loni kraj hospodařil s příjmy 8,545 miliardy a výdaji 8,823 miliardy korun, tedy se schodkem 278 milionů Kč. Rozpočet přitom počítal se schodkem téměř 845 milionů korun. Snížil se, neboť některé plánované investice kraj přesunul na letošek, a nemusel tak na ně čerpat úvěr.
 
Ve Zlínském kraji se po minulých krajských volbách na spolupráci domluvila koalice vítězných sociálních demokratů s komunisty a Stranou práv občanů - zemanovci. V pětačtyřicetičlenném sboru se opírá o 25 hlasů. V opozici zůstali lidovci i zástupci STAN/TOP 09 a ODS.
 
zdroj: ČTK