Zlínský kraj v loňském roce hospodařil se schodkem 246 milionů Kč

Zlínský kraj v loňském roce hospodařil se schodkem 246 milionů korun. Příjmy byly 8,422 miliardy korun a výdaje 8,669 miliardy korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválili krajští zastupitelé. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem zhruba 929 milionů korun. Očekával příjmy 8,335 miliardy a výdaje 9,263 miliardy korun.

Podle náměstka hejtmana Jaroslava Drozda (ČSSD) je skutečný schodek výrazně nižší proto, že některé investice kraj přesunul do letošního roku. V rozpočtu plánoval úvěr za 882 milionů korun, z nich nakonec hejtmanství čerpalo jen 300 milionů korun. Nevyužilo ani ve schváleném rozpočtu plánovanou půjčku od státu 150 milionů korun na budování infrastruktury strategické průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku.
 
Kraj loni splatil dřívější úvěry za více než 112 milionů korun, což je o devět milionů korun více než hejtmanství počítalo ve schváleném rozpočtu. Na investice kraj původně plánoval 2,057 miliardy korun, proinvestoval jen 1,276 miliardy Kč. Peníze šly například do dopravní infrastruktury, do krajských nemocnic, školských budov či muzeí.
 
Kraj hospodaří se schodkovým rozpočtem pravidelně, závěrečný účet však často končí lépe. Například předloni počítal schválený rozpočet s příjmy 8,19 a výdaji 8,67 miliardy, nakonec ale kraj hospodařil s příjmy 8,72 a výdaji za 8,55 miliardy korun, tedy s přebytkem téměř 163 milionů korun.
 
Pro letošní rok zastupitelé schválili rozpočet se schodkem téměř 845 milionů korun. Výdaje mají být asi 8,831 miliardy a příjmy přibližně 7,986 miliardy korun. Rozdíl pokryjí dlouhodobé úvěry od Evropské investiční banky a půjčka od státu. Na investice schválený rozpočet počítal s částkou téměř 1,7 miliardy korun.
 
Ve Zlínském kraji se po volbách na spolupráci domluvila koalice vítězných sociálních demokratů s komunisty a Stranou práv občanů - zemanovci. V pětačtyřicetičlenném sboru se opírá o 25 hlasů, v opozici zůstali lidovci i zástupci STAN/TOP 09 a ODS.
 
zdroj: ČTK