Zlínský policista obviněn z napadení režiséra Bintera

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování lednového napadení režiséra Tomáše Bintera ve Zlíně a v pondělí obvinila policistu tamního krajského ředitelství ze zneužití pravomoci úřední osoby. Dále je to v rukou brněnského státního zástupce, řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že více nebude věc komentovat. Pokud bude uznán vinným, hrozí policistovi až tři roky vězení.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové byl muž již dříve postaven mimo službu. S dalšími kroky čeká policie na rozhodnutí soudu. Na Binterovo napadení upozornil v únoru Zlínský deník. Režisér byl ve Zlíně na konci ledna pracovně a večer si s přáteli zašel do baru. Tam se prý s kamarádem ohradil proti tomu, když barmanka chtěla zavírat. Žena na ně proto zavolala policii. Hlídka oba muže odvezla nejprve do nemocnice na lékařskou prohlídku a pak údajně na služebnu, kde je prý muži zákona uráželi a zbili.

"Dostal jsem několik ran. Nevím, jak dlouho to trvalo, ale podle mě asi dlouho. Bití a urážky," popisoval v deníku Binter s tím, že nakonec oba muže policie odvezla na záchytku. "Byl jsem celou dobu spoutaný, doteď mám jednu ruku částečně necitlivou a druhou vůbec. Když mi sundali brýle, zprvu jsem vůbec neviděl, až po nějaké době," líčil událost v únoru napadený režisér, který vše ohlásil policii. Hlavní podezřelý byl poté postaven mimo službu, k závěru o jeho vině nyní dospěla i inspekce.
 
GIBS před nedávnem uzavřela případ muže, jehož údajně na toaletě zlínského hotelu loni na Silvestra napadl policista. Inspekce ale dospěla k závěru, že útočník policistou nebyl. Zabývá se také údajným napadením mladíka, který havaroval loni v říjnu v Bohuslavicích na Zlínsku. GIBS nadále vyšetřuje i událost z konce března, kdy policista v Otrokovicích na Zlínsku zastřelil duševně nemocného muže, jenž ho prý ohrožoval sekerou.
 
zdroj: ČTK