Zlínský soud potrestal první obviněné spojené s kauzou metanol

Okresní soud ve Zlíně vynesl v těchto dnech první, zatím nepravomocné tresty v případech, které souvisejí s metanolovou aférou. Podmíněné tresty odnětí svobody a peněžité tresty soudce Dušan Beránek uložil jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska. Oba se přiznali. Distributor koupil 300 litrů nelegálního alkoholu od muže, který je stíhán v hlavní, takzvané zlínské větvi kauzy, a prodal jej se ziskem hospodskému. Muž však po vypuknutí aféry lihovinu podle svých slov sám zlikvidoval. 

"Zmíněný alkohol mohl být s největší pravděpodobností kontaminován metanolem," řekl dnes ČTK Beránek. Podle něj nebylo zjištěno, že by od čtyřicetiletého provozovatele hostinské činnosti někdo závadný alkohol, který si pořídil kvůli vyššímu výdělku, koupil. Soud muži trestním příkazem uložil za porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží osm měsíců podmíněně odložených na jeden a půl roku a peněžitý trest 30.000 korun. Hrozily mu až tři roky vězení. Pokud obžalovaný nebo státní zástupce podají proti trestnímu příkazu odpor, bude nařízeno hlavní líčení. 

O rok mladší dodavatel 300 litrů nelegálního alkoholu dostal deset měsíců podmíněně odložených na rok a půl a k tomu také peněžitý trest 30.000 korun. Soud ho kromě porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží uznal vinným i z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Podle obžaloby se druhého trestného činu dopustil úmyslně, podle soudu se ale jednalo o nedbalost. "Není jednoznačně prokázáno, že by lihovina obsahovala metylalkohol," uvedl Beránek. 
    
Podle něj ale muž musel být srozuměn s tím, že koupí nelegálního alkoholu bez kolku i prokázaného původu a kvality riskuje možné poškození zdraví spotřebitelů. Soudce zohlednil při ukládání trestu doznání obžalovaného, jeho bezúhonnost a také to, že řekl, od koho nelegální alkohol koupil. Také v tomto případě mají státní zástupce i obžalovaný právo podat proti trestnímu příkazu odpor a bylo by nařízeno hlavní líčení. Jinak bude verdikt pravomocný. 
    
Zlínský soud se také v těchto dnech zabýval kauzou, která s metanolovou aférou souvisí jen vzdáleně. Obžalovaného sedmatřicetiletého muže ze Zlína totiž kvůli prodeji nelegálního alkoholu po vypuknutí aféry udal policii anonym. Muž si podle Beránka pořídil asi 100 litrů alkoholu, který prodával svým známým. Metanolem lihovina kontaminovaná nebyla, nikomu se nic nestalo. Také tento obžalovaný se přiznal a soud dosud bezúhonnému muži uložil půlroční trest s odkladem na 18 měsíců a peněžitý trest 25.000 korun. 
    
Metanolová aféra vypukla loni v září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo ke konci loňského roku potvrzeno 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je celkem 124. Policie ve věci stíhá přibližně sedm desítek lidí. Většina z nich byla obviněna z ohrožování zdraví závadnými potravinami. V hlavní, takzvané zlínské větvi, policie obvinila 32 míchačů, distributorů a koncových prodejců. Šest hlavních pachatelů je stíháno pro obecné ohrožení, hrozí jim 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. 
 
zdroj: ČTK