Zlínský soud ukončil dokazování v ostravské větvi kauzy metanol

Krajský soud ve Zlíně dnes ukončil dokazování v ostravské větvi kauzy metanol. Na dalším hlavním líčení 8. dubna by měly být předneseny závěrečné řeči, rozsudek si sedm obžalovaných zřejmě vyslechne o týden později. Tři z nich jsou obžalováni z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. 

Zbylí čtyři lidé byli obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami, tři se sazbou pět až 12 let, poslednímu hrozí tři až deset let vězení. Zlínský krajský soud loni při projednávání hlavní, zlínské větve případu překvalifikoval jednání šesti mužů původně obžalovaných z ohrožování zdraví závadnými potravinami na obecné ohrožení a uložil jim tresty od osmi do 21 let. 
    
Olomoucký vrchní soud ale vyhověl odvolání obžalovaných a věc do Zlína stejně jako případ Martina Jirouta obžalovaného z obecného ohrožení vrátil. Zdejší soud má znovu právní kvalifikaci a s ní spojené tresty zvážit, věc zřejmě opět projedná v květnu. Nedá se tak zřejmě očekávat, že by zlínský soud postupoval stejně a i v ostravské větvi kauzy posoudil jednání obžalovaných jako úmyslné obecné ohrožení. 
    
Patnáctiletý trest uložený loni v květnu přijal jen hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula, který dnes ve Zlíně opět vystupoval jako svědek. Na žádost obhajoby znovu popisoval cestu, jak se jím distribuovaný či namíchaný alkohol dostal ze Zlínska na jiná místa v České republice. Dva hlavní míchači směsi, Rudolf Fian a Tomáš Křepela, dostali pravomocně doživotní tresty. 
    
Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol zmíněný prodejce Jirout, jemuž zlínský soud loni v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům. 
    
Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž. Až na Michala Klösela všichni muži vinu popírají. 
    
Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Předali ji Vaculovi, jenž ji distribuoval. 
 
zdroj: ČTK