Zvuky z muzejního života v rozhlasové hře SAD

Rozhlasová hra o slivovici a lásce až za hrob – to je hra SAD, která se bude z části natáčet v exteriérech a interiérech Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm od středy 20. listopadu. 

Hra na motivy scénáře Romana Ludvy byla v květnu letošního roku odbornou porotou oceněná 3. místem v soutěži o původní rozhlasovou hru. Tuto soutěž vypsal ke svému 90. výročí Český rozhlas. Hra vznikla v dílně tvůrčí skupiny literárně-dramatické tvorby Českého rozhlasu pod taktovkou dramaturgyně Kristiny Žantovské. Hra zachycuje běžné životní situace a mnohdy i úsměvné mezigenerační rozdíly a posuny v čase během 30 let (začátek hry je časován do roku 1982 a plynule pokračuje až po současnost) „Prostředí muzea nabídlo výborné podmínky a vybavení pro natočení vhodných zvuků, které patří či patřily k běžnému životu ve zdejší, drsné horské oblasti Valašska. Ržání koní, cinkot rolniček, skřípění podlah, oken či dveří. Tyto a další zvuky patří do autentického prostředí muzea“, uvedla dramaturgyně hry. Autorem scénáře je Ivan Chrz. Jednotlivé postavy ztvárnili František Švihlík, Ivan Řezáč, Drahomíra Hofmanová a další. Posluchači Českého rozhlasu hru najdou v programové nabídce Českého rozhlasu Vltava 18. března 2014 ve 21.30 (změna programu vyhrazena).
 
Do soutěže Českého rozhlasu bylo přihlášeno celkem 133 příspěvků. V prvním kole porota, která zasedala 22. dubna 2013 ve složení: Jiří Stránský (předseda poroty), Kristina Žantovská a Klára Novotná, vybrala dále do užšího výběru 10 soutěžních snímků. Finální hodnocení a určení tří vítězů a čestných uznání proběhlo 13. května 2013 v rámci zasedání sedmičlenné poroty: Jiří Stránský (předseda poroty), Peter Duhan (generální ředitel Českého rozhlasu), Kristina Žantovská, Klára Novotná, Lenka Jungmannová, Thomas Zielinski a Jiří Josek. Čím zaujal porotu vítězný příspěvek popisuje předseda poroty Jiří Stránský: "Byl to nevídaný počet her. Přečíst všech 133 přihlášených scénářů a vybrat z nich tři nejlepší nebyl vůbec snadný úkol. Objevilo se mnoho témat, které reflektují současnou společnost, v kritickém i komickém podání. S porotou jsme se shodli, že kromě vítězných děl stojí za natočení ještě alespoň dalších 10 nebo 20 her." 
 
Vítězové jsou:
1. cena: Martin Františák za dílo: Průtrž
2. cena: Petr Pýcha za dílo: Benzína Dehtov
3. cena: Roman Ludva za dílo: Sad