Zvýšení daně z nemovitostí se ve Zlínském kraji nechystá

Velká města ve Zlínském kraji daň z nemovitosti prozatím nezvyšují. Některá vycházejí z koeficientů stanovených zákonem a nepřijala žádnou obecní vyhlášku, kterou by výši daně mohla upravit, tak se rozhodla například radnice ve Vsetíně. Naopak Zlín či Uherské Hradiště koeficienty pro výběr daně v určitých částech měst či pro typ staveb vyhláškou již dříve upravily, zjistila ČTK.  

Daň z nemovitosti za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty je násobkem základu daně daného zákonem s koeficientem velikosti obce a pak s místním koeficientem.

Finanční a ekonomická komise zlínského magistrátu se případnou změnou vyhlášky zabývala v dubnu. "Diskuse bude pokračovat na dalším jednání. Prozatím k žádné změně nedošlo," uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Ve Zlíně se loni na dani z nemovitostí vybralo téměř 46 milionů korun, o rok dříve to bylo bezmála 48 milionů. V letošním roce rozpočet města počítá v této oblasti s příjmem 48 milionů korun.
 
Zákonný koeficient je pro Zlín 3,5, obec jej může zvýšit o jednu kategorii na koeficient 4,5 nebo snížit až na koeficient 1,6 pro různé části obce. Obyvatelé Zlína dle platné obecní vyhlášky od roku 2009 platí v samotném městě daně dle koeficientu 4,5, v okrajových částech platí koeficient 2 nebo 2,5. Město neupravovalo koeficienty daně z nemovitostí od roku 2010 a doposud tak nepřistoupilo k možnosti nahradit výpadek daňových příjmů, způsobených hospodářskou krizí, zavedením takzvaného místního koeficientu, který může být ve výši 2, 3, 4 a 5, uvedl Dvořák.
 
Uherské Hradiště podle místostarosty Evžena Uhra naposledy zvýšilo daň z nemovitostí vyhláškou z června 2011 platnou od letošního roku. Koeficient velikosti obce se v Hradišti a Mařaticích zvýšil z 2,5 na 3,5 a ve zbylých místních částech ze dvou na 2,5. Město zavedlo i místní koeficient dva. Loni radnice na dani z nemovitostí vybrala 11,4 milionu korun, letos plánuje výnos o 13 milionů vyšší. Další růst daně podle Uhra nechystá.
 
Vyšších plateb se nyní nemusejí obávat ani obyvatelé Kroměříže. V roce 2009 město zvýšilo koeficient na 3, záhy ale vyhlášku zrušilo. Zastupitelé tak reagovali na nové daňové zákony, které prosadilo ministerstvo financí. "Zákon totiž už sám o sobě navýšil základní daňové sazby, jejichž další násobení místním koeficientem by podle zastupitelů zatížilo kapsy občanů až příliš," řekl ČTK mluvčí radnice Pavel Zrna. Loni město vybralo 16,6 milionu korun, zatímco v roce 2009 to bylo jen 10,5 milionu Kč.
 
Zvyšování daně z nemovitosti letos neplánují ani v Uherském Brodě nebo v Otrokovicích. Uherský Brod loni vybral 13,9 milionu, otrokovická radnice 21,7 milionu Kč. V Otrokovicích obecní vyhláška upravuje jen daň u staveb pro individuální rekreaci, garáží oddělených od domů či samostatných nebytových prostorů užívaných pro podnikatelskou činnost. Pro ty platí od roku 2008 koeficient 1,5, kterým se násobí základní sazba daně.
 
zdroj: ČTK