Právě se nacházíte:

Výstavba Karibuni byla zahájena

Budoucnost ZOO Zlín, to jsou sloni a oblast Karibuni. Plán na vybudování nejrozsáhlejšího projektu v historii zoo se začal rodit již před několika lety, kdy se podařilo většinou bezplatně získat nové pozemky pro rozšíření zahrady. Ve čtvrtek 9. listopadu 2017 udělala zoologická zahrada další krok k realizaci projektu Karibuni. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně s ředitelem zlínské zoo Romanem Horským poklepali základní kámen výběhu B pro slony, který je součástí první etapy projektu.  

Na nových pozemcích ve směru k obci Lukov tak byla zahájena výstavba prvního ze dvou výběhů pro slony v hodnotě kolem 24 milionů Kč. Sloni jej budou moci využívat již v roce 2018, kdy ZOO Zlín očekává narození prvního mláděte slona afrického. I když nová část zoo ještě nebude přístupná, návštěvníci do ní budou moci nahlédnout. „Zlínská zoo je podle návštěvnosti druhá nejoblíbenější zahrada České republiky. Naším společným přáním je, aby se dále rozšířila, abychom vše, co spolu budujeme, budovali ne pro sebe, ale pro naše děti. Věřím, že společně se zastupiteli Zlínského kraje budeme zahradu jako takovou dál podporovat. Jsme na zlínskou zoo hrdi a máme radost, že už nebudeme muset létat do Afriky, že bude stačit přijet do Karibuni ve zlínské zoo,“ řekl při slavnostním poklepání základního kamene hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V roce 2018 na výstavbu prvního výběhu pro slony naváže chovné zařízení, které by mělo být dokončeno do roku 2020. „Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo. Celková plocha vnitřního zařízení pro slony bude činit 3 600 m2,“ uvedl ředitel ZOO Zlín Roman Horský. Celý projekt Karibuni je rozdělen do tří samostatných etap. „Nejvýznamnější je vybudování výběhu pro slony. Díky němu mohou vůbec sloni zůstat ve zlínské zoo a mají šanci na přirozené rozmnožování,“ doplnil ředitel Horský.

Projekt Karibuni vznikne na ploše 21 hektarů. „Návštěvníky zavedeme do oblasti střední a západní Afriky a nabídneme jim mimo jiné zážitek z projížďky v loďkách a náklaďácích nebo z přespání v africkém kempu. Hlavní dominantou bude chovné zařízení pro slony. Oblast se stane domovem i dalších zástupců africké fauny, a to primátů, šelem, dravců, afrických kopytníků a hrochů,“ uvedl Roman Horský.

Na návštěvníky bude čekat zcela unikátní soubor přírodních expozic. Využití a zachování původního biotopu umožní návštěvníkovi ponořit se do prostředí zvířat, která zde budou prezentována ve velkých skupinách. Tento přístup zvyšuje nejen edukační hodnotu expozice, ale zlepšuje také pohodu zvířat chovaných v zoo (tzv. welfare). „Projekt Karibuni nám dává možnost posunout význam naší zoologické zahrady na úroveň nejlepších evropských zoologických zahrad,“ podotkl ředitel zoo. Významný bude také přínos pro cestovní ruch v regionu. ZOO Zlín poskytne návštěvníkům regionu zcela nové služby a jedinečné zážitky.

http://www.zoozlin.eu