Farmářské trhy dvakrát do měsíce

Valašskomeziříčská radnice chce pořádat oblíbené Farmářské trhy dvakrát měsíčně, a to v minimálně 15 stáncích postavených na městské tržnici. Jak agentuře Mediafax řekla Vendula Králová z valašskomeziříčské radnice, vše ale bude záviset na tom, zda město obdrží dotace.

O realizaci projektu má rozhodnout přidělení dotace z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR ve výši necelých 166 tisíc korun. Město by se spolupodílelo 10 procenty. "Rostoucí popularita farmářských trhů a podpora místního podnikání byly těmi hlavními impulsy ke zpracování záměru na pořádání tohoto typu trhu," vysvětlil místostarosta města Jiří Pernický (nez). Dosavadní vývoj ukazuje, že zájem o nákup čerstvých a kvalitních surovin a produktů je obrovský.

"Podpora vzniku Farmářských trhů na území obcí povede ke zvýšení zájmu místních obyvatel o produkty vyráběné a pěstované s ohledem na šetrné využívání přírodní a kulturní krajiny, což je jednou z priorit Ministerstva životního prostředí ČR. Zatím tato podpora nebyla příliš čerpána, šance na získání dotace z ministerstva je tedy vysoká," řekla ředitelka Rozvojové agentury VIA, jejíž organizace zpracovala žádost k získání dotace.

Historicky první Farmářský trh by měl vypuknout v pátek 24. června v 9 hodin, trvat by měl do 17. hodiny. "Zájemci, kterým by tento termín nevyhovoval, nemusejí být zklamaní. Do konce měsíce listopadu by se mělo, dle návrhu, uskutečnit ještě dalších deset jednodenních trhů. Naplánovány jsou na každý druhý a čtvrtý pátek v měsíci," doplnil místostarosta.

Termíny konání trhů byly podle Pernického stanoveny tak, aby se nekryly s Farmářskými trhy pořádanými v blízkém okolí a byly dostupné co nejširšímu okruhu zájemců z řad farmářů a prodejců.

Na Farmářských trzích je všeobecně vyloučen prodej importovaných produktů a výrobků, spotřebního a průmyslového zboží, textilních, kožedělných a obdobných výrobků. Zkušenosti s pořádáním Farmářských trhů mají například města Vsetín a Hranice na Moravě.

http://zlin.cz