Firma EGO Zlín dodá desítky biovaků do celého světa kvůli ebole

Desítky biovaků, které umožňují bezpečný transport nakažených lidí, dodá v nejbližší době do různých zemí společnost EGO Zlín. Poptávka po nich je nyní aktuální zejména kvůli epidemii eboly v Africe, kde o ně požádala mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. Letos už virus nemoci zabil 2461 lidí, tedy polovinu z 4985 nemocných. Biovaky si však vyžádaly například také arabské státy, Kanada či Turecko, řekl dnes ČTK ředitel firmy Pavel Kostka.

"Nyní máme vyřešenou zakázku 50 biovaků do konce října. Nejde jen o Lékaře bez hranic. Některé státy to potřebují, jiné to řeší v rámci prevence. A požadavky se množí," podotkl Kostka.
 
Lékaři bez hranic by podle něj potřebovali v Africe také další vybavení a zařízení, pokud možno ihned. Potřeba je například také patologických vaků, obleků a bioboxů. Organizace požadovala také speciální biologický stan, který se postaví přímo v místě nákazy. "Důležité je pacienta dokonale odseparovat od okolí a mezi to dát dekontaminační sprchu, aby člověk neměl šanci být kontaminován a roznášet to dál," podotkl ředitel. EGO Zlín již lékaře z organizace vyškolila.
 
O pomoci africkým zemím nyní jedná Evropská unie, zavázala se pomoci postiženým asi 150 miliony eur (asi 4,2 miliardy korun). Česko by mohlo kromě biovaků na boj s nemocí finančně přispět Organizaci spojených národů (OSN), o částce by měl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou ve čtvrtek.
 
Dodávka speciálního vybavení kvůli riziku eboly není podle Kostky aktuální jen v Africe. O biovaky požádala například Saúdská Arábie kvůli pouti do Mekky. "Sjíždí se tam muslimové z celého světa, mají obrovskou obavu z nákazy," poznamenal ředitel.
 
Firma za měsíc vyrobí asi 50 biovaků, kvůli zvýšené poptávce mají zaměstnanci prodlouženou pracovní dobu, vyrábí se i o víkendech. Cena biovaku je asi 100.000 korun.
 
EGO Zlín vyrábí komplexní systém biologické ochrany, logistické a dekontaminační systémy a prostředky pro urgentní medicínu či dlouhodobou péči. Vznikla v roce 1992. Asi 85 procent produkce jde na export.
 
zdroj: ČTK