Jaro v zahradě - jak ho nezaspat

Jarní sluníčko už nesměle vykukuje zpoza mraků a začínáme pociťovat jeho hřejivé paprsky. Pravděpodobně už jste tak stačili projít svou zahradu a máte připraven dlouhý seznam prací, které vás na zahradě z jara čekají. Co byste ale určitě neměli opomenout?

Připravte záhony a provzdušněte trávník

Nyní je nejvyšší čas připravit některé záhony pro výsev a výsadbu plodin, ovšem na hnojení čerstvým hnojem už je pozdě, s velkou pravděpodobností by mladé rostliny a sazenice spálil.  

„Pokud jste to nestihli, stále ještě můžete provzdušnit trávník vertikutátorem. Po vertikutaci můžete doplnit holá místa travním semenem, zároveň můžete aplikovat i hnojivo, které trávníku pomůže nastartovat růst,“ doporučuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zkontrolujte zahradu a vybavení

Na jaře je také důležité zkontrolovat veškeré vybavení zahrady, nářadí a techniku, zda zimu přečkaly bez úhony. Jakmile pominou mrazy, můžete pod okapy opět umístit nádoby na dešťovou vodu, ta je pro zalévání nejlepší. Stejně tak pusťte vodu do venkovních kohoutů k připojení hadic a zavlažovacích systémů. Dobře však zkontrolujte, zda potrubí a kohouty v zimě mráz nepoškodil a voda nikde neprosakuje.

Předtím než letos poprvé použijete zahradní techniku, udělejte základní údržbu. Zkontrolujte šroubované spoje, a pokud jsou uvolněné, přiměřeně je dotáhněte. „Jestliže jste na podzim neprovedli výměnu oleje v motoru, vyměňte jej nyní, prodloužíte tím jeho životnost. Zkontrolujte vzduchové filtry, zapalovací svíčky, pokud potřebují vyměnit, nahraďte je novými. U sekaček a další techniky prohlédněte lanka a bowdeny a promázněte je olejem, aby chodily hladce. Promazat si zaslouží i pohyblivé spoje, jako jsou ložiska kol apod.,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Pokud nic nepodceníte, můžete si později ušetřit řadu nepříjemných starostí.

Pokud jste na podzim nechali u motorové techniky v nádrži palivo, můžete mít nyní problém s nastartováním. Biosložka, která je přidávána do moderních paliv, pravděpodobně reagovala se vzdušnou vlhkostí a v karburátoru se mohly vytvořit hrudky, které ucpaly palivové kanálky. Palivo proto raději vyměňte alespoň nyní. Možná se vám podaří motor nastartovat až po několika pokusech, otáčky však mohou kolísat. Někdy postačí, když motor necháte chvíli běžet, proud paliva karburátor uvolní a otáčky se srovnají. Pokud však budou stále kolísat, motor bude mít nízký výkon, nebo se vám jej nepodaří nastartovat vůbec, nezbude nic jiného než se vydat do servisu. Chcete-li se podobným potížím příště vyhnout, předtím než stroj na delší dobu odstavíte, raději vypouštějte palivo, nebo používejte vhodná aditiva.