Mrazivé počasí zahání zvířata v zoo dovnitř

Mrazivé počasí posledních dnů dopadlo také na zvířata ve zlínské zoo. Přestože jsou pro mnohé tučňáci symbolem sněhu a ledu, právě oni se v těchto dnech shlukují u výhřevných lamp, slonům musejí jejich ošetřovatelé mazat vazelínou uši a nohy.

Žirafy zase nemohou ven, aby si na zmrzlém sněhu nepolámaly dlouhé nohy. Najdou se však i zvířata, kterým chladné počasí nevadí. Lachtani si pohrávají s ledem ve svém bazénu, zasněžený výběh nevadí ani tygrům či velbloudům, zjistila dnes ČTK.

Zoologové zvířata kvůli mrazům pečlivě sledují a některé druhy, kterým jinak zima nevadí, kvůli nízkým teplotám raději na pár dní schovají do vnitřních expozic, například labutě černé, supy Rüppellovy nebo tučňáky Humboldtovy.

"Ne každý druh tučňáka miluje led a sníh, tento je dosti teplomilný, proto jsme jim nejdříve přidávali lampy na ohřev a slámu, raději je však schováme dovnitř," řekl ČTK mluvčí zoo Pavel Shromáždil. Zvířata však podle něj nebudou ve vyhřívaných expozicích, budou pobývat v pro ně ideálních podmínkách s teplotou kolem nula stupňů Celsia. Až odezní vlna mrazivých dnů, poputují zvířata zase do venkovních expozic.

Speciální péči kvůli mrazu si vyžádali také sloni afričtí. Ošetřovatelé jim mažou speciální vazelínou velké uši, které by mohly namrznout, oblast kolem očí a spodní část chodidel. "Naštěstí ošetřovatelé slony cvičí, mají k nim pevnou vazbu, takže si je mohou dovolit namazat a nehrozí žádné nebezpečí," poznamenal mluvčí.

Pro jiná zvířata nejsou nebezpečím přímo mrazy, nízké teploty jim však přinášejí jiná úskalí. "Problém je například u kopytníků, mohli by na zmrzlém sněhu uklouznout a zlomit si nohu. Třeba žirafy raději vůbec nepouštíme ven, mohly by si ublížit," podotkl Shromáždil.

I mezi exotickými zvířaty se najdou taková, kterým mráz nevadí. Jsou to zvířata, která sice mráz vyloženě nevyhledávají, ale nevadí jim a dokážou ho bez problémů snášet, řekl mluvčí. Příkladem je na sněhu spokojeně ležící tygr ussurijský, který ve volné přírodě žije v sibiřských oblastech a běžně zvládá teploty minus 30 až minus 40 stupňů Celsia.

"Podobně je na tom velbloud dvouhrbý. Lidé si často myslí, že musí mít rád teplo, ale velbloudi žijí na poušti Gobi, což je jedno z nejnehostinnějších míst na zemi, teploty tam klesají na minus 30 stupňů Celsia," řekl mluvčí s tím, že například masožravci dostávají v chladných dnech více žrádla. "Je to individuální, rozhodují ošetřovatelé. Často je také to, že zvíře přestane žrát, signálem, že mu zima může vadit," dodal mluvčí.

zdroj: ČTK