Nemocný pobodal na ulici cizí ženu, soud mu uložil detenci

Krajský soud ve Zlíně uložil včera duševně nemocnému muži z Chvalčova na Kroměřížsku zabezpečovací detenci. Čtyřiatřicetiletý muž pobodal v únoru na ulici v Bystřici pod Hostýnem jemu neznámou kolemjdoucí ženu. Napadená si stihla zavolat pomoc a útok přežila jen díky rychle poskytnuté zdravotnické péči. Útočníka trpícího paranoidní schizofrenií znalec shledal trestně neodpovědným. Jeho pobyt na svobodě je ale podle něj nebezpečný.

"Rozhodování bylo jednoznačné. Vyplývá to ze skutku, způsobu jeho provedení, z chování pana S. v předcházejícím období, o čemž svědčí 19 hospitalizací v psychiatrické léčebně v Kroměříži, a z jednoznačného znaleckého posudku. Podle obhájkyně souhlasí s detencí. Sám ví, že je nebezpečný a hrozbou pro okolí," uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

Napadená 47letá žena šla od dcery. Prošla kolem muže, který se na ni zezadu vrhl. "Slyšela jsem řev, pak mě bodl," četl předseda senátu výpověď poškozené, která se po útoku sesunula na zem, ale ještě si stihla přivolat pomoc. Žena se okamžitě musela podrobit operaci. Nůž jí prošel z hrudníku do břicha, přišla o mnoho krve a lékaři jí museli odebrat slezinu. Poškozená přežila, má ale noční můry a bojí se sama chodit ven.
 
Ačkoliv policie neměla o pachateli útoku pochybnosti, jeho trestní stíhání pro pokus o vraždu, za který by mu hrozilo mnohaleté vězení, kvůli nemoci útočníka zastavila. Podle psychiatra nebyl v době činu schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání. Znalci uvedli, že choroba poškozeného vyžaduje soustavnou psychiatrickou léčbu. Je prý ovlivňován halucinacemi a bludy, jež v něm stimulují agresivitu. Muž v minulosti po propuštění z psychiatrické léčebny porušoval pravidla ambulantní léčby a nebral předepsané léky.
 
Podle psychiatra by tak další nařízení ústavní léčby nevedlo k dostatečné ochraně společnosti. Ke stejnému závěru dospěl státní zástupce Leo Foltýn, který soudu navrhl uložení zabezpečovací detence. Nic proti tomu nenamítala ani obhájkyně Jana Rejžková. "Klient je s tím srozuměn. Jeho onemocnění je závažné a sám si s ním neumí pomoci," uvedla Rejžková.
 
Podle ní ale v případě jejího klienta selhal systém. "Nechci nějak omlouvat jeho jednání. Není ale možné, aby člověk, který je devatenáctkrát umístěn v psychiatrické léčebně, několikrát svévolně léčebnu opustil, a závěr psychiatra, který se o něj staral, zněl: Vypsán ze stavu, dál se o něho nestaráme," uvedla Rejžková. Poukázala i na to, že její klient měl soudem nařízenou ústavní léčbu, později ale byla změněna na ambulantní. "Měla by se rozpoutat širší diskuse nad tím, jak chránit společnost před takto nemocnými lidmi," dodala.
 
Podle Dany Krejčířové, mluvčí Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno, je nyní v tamním detenčním ústavu 26 chovanců, z toho jsou dvě ženy.
 
Možnost poslat zločince s psychickými poruchami místo do léčeben do detenčního ústavu mají české soudy od ledna 2009. Jako první v brněnském detenčním ústavu skončil muž z Koryčan na Kroměřížsku, jenž napadl a vážně zranil matku. Policie jej obvinila z pokusu o vraždu, aby po vyjádření znalce o duševní poruše trestní stíhání zastavila. Muž z Chvalčova je druhou osobou, kterou zlínský krajský soud do detenčního ústavu poslal.
 
zdroj: ČTK