Plánované změny v pěstounské péči osvětlí beseda

Veřejností v posledních týdnech hýbe informace o chystaném rušení kojeneckých ústavů a přechodu těchto dětí do náhradní rodinné péče. Už tak často se ale nemluví o souvisejícím budování terénních služeb, které budou mít za cíl pomoci stávajícím rodinám, aby v nich mohlo dítě zůstat a nemuselo být vůbec odebráno. Navíc pěstounů se dlouhodobě spíše nedostává…

Jaký je tedy optimální pohled na celou problematiku? Poskytnout ho může beseda pro zájemce o pěstounskou péči i širokou veřejnost, kterou na 15. března chystá Rodinné centrum Kaštánek ve spolupráci s oddělením sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu ve Valašských Kloboukách.

„Česká republika je dlouhodobě na špici mezi evropskými státy v počtu dětí umístěných do kojeneckých ústavů a dětských domovů. Protože je ze strany ministerstva práce a sociálních věcí snaha tuto tendenci ve společnosti odvrátit, začal vznikat návrh zákona, který bude orientován na systematickou práci s rodinami, včetně vytvoření sítě služeb, jež umožní dětem zůstat co nejdéle v jejich původních rodinách,“ předestřela celou problematiku pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí Jana Surmařová.

Cílem novely je skončit s praxí, kdy je dítě při problému v rodině odebíráno a svěřováno do péče ústavu. V návrhu se počítá s tím, že pokud bude muset dítě rodinu opustit, primárně by měla nastupovat náhradní rodinná péče. „Ministerstvo za tímto účelem plánuje vytvoření sítě profesionálních pěstounů, kteří budou schopni přijmout dítě ze dne na den a zajistit mu profesionální péči,“ dodala. „Předpokládá se proto, že budoucí pěstouni z řad žadatelů projdou náročnou přípravou, například budou mít povinnost průběžně se vzdělávat. Na druhé straně jim stát nabídne vyšší odměny, síť podpůrných a odlehčovacích služeb a další práva a povinnosti.“

Protože je ale problematika daleko složitější než zde nastíněné schéma, otevírá se celá řada dalších otázek. Jak bude nastaven systém výběru budoucích profesionálních pěstounů, jak bude zajištěn jejich dostatečný počet a jaké budou podmínky poskytování této služby? A jaká je vůbec budoucnost dětí, které jsou dnes umístěny v kojeneckých ústavech a dalších zařízeních, jež se mají zavřít? „Na tyto i další otázky budeme hledat odpovědi při besedě, která je určena jak potencionálním i reálným uchazečům o tuto formu náhradní rodinné péče, tak i všem, koho tato společenská problematika zajímá. Setkání se uskuteční v Kaštánku ve čtvrtek 15. března od 15:30 hodin a jistě nabídne vedle zajímavých a důležitých informací i užitečnou diskusi,“ pozvala Jana Surmařová.

www.valasskeklobouky.cz