Počet vysokoškoláků roste

Ve Zlínském kraji žije v porovnání s ostatními kraji v republice procentuálně nejvíce rodáků a naopak nejméně cizích státních příslušníků. Vyplývá to z předběžných výsledků sčítání lidu, domů a bytů, které byly zpracovány podle místa trvalého bydliště a zveřejněny v prosinci 2011 Českým statistickým úřadem.

Ke dni 26. března 2011, ke kterému se sčítání provádělo, žilo ve Zlínském kraji celkem 590 459 obyvatel, a to v 305 obcích. Oproti roku 2001 (595 010 obyvatel) tak jejich počet poklesl o 0,8 %. Pokles obyvatel však kromě Zlínského postihl například i Olomoucký a Moravskoslezský kraj. I přes tuto skutečnost lze vypozorovat silný vztah občanů Zlínského kraje ke svému rodišti, o čemž svědčí to, že 54,4 % z nich žije ve stejné obci, ve které se narodilo (porovnání – Karlovarský kraj 39,9%, Středočeský kraj 42%), čímž se řadí na první místo mezi ostatními kraji v České republice. Prvenství získal Zlínský kraj i v dalších ukazatelích. Je zde nejvyšší podíl věřících lidí, konkrétně 36,8 % (porovnání – Ústecký kraj 10 %, Praha 18,4 %), naopak oproti ostatním krajům byl zaznamenán nejnižší podíl cizích státních příslušníků, a to 1,7 % (porovnání – Karlovarský kraj 8,5 %, Praha 16,1 %). Na špici se Zlínský kraj umístil i co do počtu obyvatel žijících v manželství. Podíly 44,8 % ženatých mužů a 43% vdaných žen jsou nadprůměrné a řadí Zlínský kraj na druhou pozici mezi kraji. Naopak podíly rozvedených mužů i žen jsou druhé nejnižší.

Ve Zlínském kraji za posledních 10 let dynamicky vzrostl počet vysokoškoláků, po Středočeském kraji byl tento nárůst druhý nejrychlejší (zvýšil se o více než polovinu). Vysokoškoláci tak tvoří 11,7 % z celkového počtu obyvatel kraje ve věku 15 a více let. V mezikrajském srovnání se jedná o třetí nejvyšší podíl (společně s Olomouckým krajem).

Pouze čtyři kraje v republice mají nadprůměrně vysokou vybavenost počítačem a počítačem s internetem a Zlínský kraj je mezi nimi. Je čtvrtý v pořadí za Prahou, Jihomoravským a Středočeským krajem. Již 60,7 % bytů je v regionu vybaveno počítačem a 56,9 % bytů počítačem s internetem. Obyvatele Zlínského kraje využívají k vytápění ve velkém rozsahu ekologické zdroje. Například zemní plyn zde vytápí 47% bytů, což je nejvíce po Jihomoravském kraji. Republikově nad průměrem a druhý nejlepší je Zlínský kraj ve vybavenosti bytů koupelnou nebo sprchovým koutem (téměř 98 % bytů). Druhý je rovněž ve způsobu vytápění bytů ústředním nebo etážovým topením (88 % bytů).

Obecně lze konstatovat, že počet obyvatel České republiky roste, a to zejména díky imigraci cizinců. Česká populace však zároveň stárne a lidé v produktivním věku opouštějí menší obce. Dále se zvyšuje počet vysokoškoláků, na druhou stranu přibývá i lidí, kteří nemají žádné vzdělání.

Sčítání lidu je definováno jako souborná statistická akce sběru, uspořádání, zhodnocení a publikování vybraných demografických, ekonomických a sociálních údajů zjišťovaných k určitému okamžiku a týkajících se všech osob daného státu nebo jinak vymezeného území.

Výsledky sčítání lidu jsou důležité pro státní správu, a to ve všech jejích oblastech, dále pro finanční správu (z hlediska výběru daní a všech poskytovaných finančních prostředků), školství (zde zejména údaje o počtu předškoláků, žáků a studentů a jejich prognózy do budoucnosti), zdravotnictví (počet mužů a žen v různých věkových strukturách a jejich budoucí vývoj), v obraně (počet potenciálních vojáků) nebo řízení státní správy (početní velikost obcí a na této velikosti závislé rozdělování státního rozpočtu nebo podílu na daňových výnosech). Předchozí sčítání proběhlo v roce 2001.

Více informací o předběžných výsledcích sčítání je možno na najít na webových stránkách www.scitani.cz nebo na www.zlin.czso.cz. Základní definitivní výsledky sčítání by měly být k dispozici ve 3. čtvrtletí letošního roku.

zdroj: ČTK