Šetříme životní prostředí

Úspora energií a také šetrnější přístup k životnímu prostředí. To jsou hlavní cíle několika opatření, ke kterým v posledních letech přistoupila ZOO Zlín. Citelnou položkou v provozních nákladech zoo byla vždy spotřeba vody. Ročně je to čtyřicet tisíc metrů kubických vody*. Za vodné a stočné zaplatí zoologická zahrada 1,5 milionu korun. Zhruba padesát procent vody čerpáme z veřejného vodovodního řádu, zbytek je ze studní v areálu. Tento poměr se však nyní změní. Vloni totiž ke dvěma kopaným šestimetrových studním přibyl nový šedesátimetrový vrt, který může zásobovat podstatnou část areálu. Zoo tak bude při zásobování vodou mnohem soběstačnější. Konkrétní čísla budou známá po uplynutí letošního roku.  

Novou studnou to ale nekončí. Zoologická zahrada začala také využívat dešťovou vodou. Vloni byla pod halu Yucatan umístěna plastová cisterna, která má objem 18 m3 vody. Do nádrže byla svedena dešťová voda ze skleněné střechy haly a tato voda se dál využívá v provozu. „Letos na jaře jsme v tropické hale zřídili zvláštní zavlažovací systém, který využívá dešťovou vodu a vodu použitou při praní filtračního zařízení. Tato voda původně odtékala do kanalizace, dnes se temperuje na pětadvacet stupňů a je využita pro zavlažování tropických rostlin v hale. S touto myšlenkou jsme přišli sami, ale realizovat vlastní zavlažovací systém byl problém. Nakonec jej provedla holandská firma, která má zkušenosti z mnoha významných evropských zoo. V Česku se jedná o unikátní systém, který zajistí nejen úspory, ale hlavně přivedl k rostlinám dešťovou vodu, která je pro ně daleko vhodnější než voda z veřejného řádu,“ vysvětlil ředitel ZOO Zlín Roman Horský.

Nádrž pod tropickou halou byla první zkušebním projektem, na který letos navazuje budování další cisterny na dešťovou vodu. Ta má své místo u velkého seníku v zázemí zoo a její objem je 22 m3. Zatímco první nádrž si zoo nechala vyrobit na míru, protože nápad na využití dešťové vody byl tehdy absolutní novinkou, letos už firmy nabízejí typové nádoby, do kterých jsou svedeny okapy. „V budoucnosti plánujeme další dvě nádrže na vodu, a to u budovy stájí a u odchovny,“ dodal ředitel zoo. Voda z cisterny u seníku bude sloužit pro zavlažování areálu. Zahradníci vodu přečerpají do pojízdné cisterny, se kterou zalévají výsadby.

Využíváme však i další opatření, které mají pozitivní vliv na hospodaření i na životní prostředí. V posledních letech jsme tak realizovali tyto změny:

Solární ohřev vody – na střeše budovy bývalých stájí, která slouží jako šatny a zázemí pro zaměstnance zoo, byly před čtyřmi lety umístěny solární panely. Přihřívají teplou užitkovou vodu, která je pak rozvedena do sprch a na toalety.

Spořiče na splachovadlech a vodovodních bateriích – od roku 2016 zoo postupně vyměňuje splachovadla a vodovodní baterie na veřejných WC a v šatnách ošetřovatelů za úsporné typy.

LED svítidla – všude, kde je to možné, mění zoo klasické žárovky za úsporná LED svítidla s delší životností.

Štěpkování dřevní hmoty – větve ze stromů a dřevin se štěpkují a zahradníci je využívají jako mulč na záhonech.

Třídění plastů – třídění odpadu je samozřejmostí již řadu let, také návštěvníci v zoologické zahradě využívají žluté popelnice na plast. Každý rok vytřídí ZOO Zlín okolo 14 tun plastového odpadu. To je více než čtyřnásobek váhy slonice Kálí, kterou zoo chová.

Kelímky NickNack – v roce 2015 zoo nahradila jednorázové plastové kelímky v restauracích vratnými kelímky. Tato změna přinesla snížení plastového odpadu o 150 000 ks kelímků. Kelímek NickNack je navíc oblíbeným suvenýrem pro návštěvníky.

*Nádrž lachtanů hřivnatých obsahuje 200 m3 vody. Nádrž pro tučňáky 150 m3 vody.

http://www.zoozlin.eu