Soutěž pro studenty ve Valaššských Kloboukách

Mladí lidé studující na středních či vysokých školách mají i v letošním roce příležitost zvolit si pro své školní práce některé z témat zabývajících se místními problematikami.

Město Valašské Klobouky připravilo již druhý ročník programu Spolupráce se studenty, v němž je chce motivovat k zájmu o veřejné dění i k představení jejich vizí a námětů. Studenti mohou čerpat z předem dané nabídky okruhů, ale mohou přijít i s vlastním návrhem tématu. Za úspěšné vypracování semestrální, ročníkové či absolventské práce získá student nárok na úhradu souvisejících nákladů až do výše 1 tisíc korun.

„V loňském roce jsme tento program vyhlásili poprvé a zapojilo se do něj 10 studentů středních i vysokých škol a jedna celá třída gymnázia. Zájemci si vybírali z celkem jednatřiceti témat vycházejících z různých oblastí fungování města a organizací jím zřizovaných. Také letos chceme v podpoře studentů pokračovat a věříme, že se nám podaří znovu přizvat mladé lidi, aby se zabývali otázkami veřejného života a rozvoje města i regionu,“ pověděl starosta města Valašské Klobouky Dalibor Maniš. Z rozpočtu města bude na program Spolupráce se studenty vyčleněno 20 tisíc korun.

Zájemci z řad středoškoláků i vysokoškoláků si mohou vypsaná témata prohlédnout na webu města v odkaze Podporujeme – Studenti. K začátku února se zde nachází 41 témat zasahujících do řady odvětví, přes sociální, stavební a urbanistické, historické, kulturní a environmentální až po dopravní, školské a propagační. Studenti mohou například zpracovat studii cyklotras ve Valašských Kloboukách a přilehlých obcích, zmapovat současný stav dialektu na Jižním Valašsku, vypracovat projekt motivace občanů ke třídění odpadů, nastínit v okolí města trasy hipostezek, připravit studii ozelenění ploch na ulici Luční či navrhnout propagaci valašskoklobouckých středních škol. Nabídka témat bude průběžně aktualizována.

„Uvítáme i vlastní návrhy studentů na řešení problematik, které jsou blízké jejich studijnímu oboru. Pokud práce kvalitně naplní obsahově schválené zadání, bude mít autor nárok na odměnu ve formě příspěvku na uhrazení nákladů spojených s vypracováním a svázáním díla. Na základě paragonů mu bude možné proplatit až 1 tisíc korun,“ uvedl k podmínkám programu Josef Slánský, vedoucí odboru životního prostředí, oddělení školství a památkové péče.

V případě zájmu o zpracování některého tématu mohou mladí lidé kontaktovat přímo osobu, která je v seznamu u daného námětu uvedena. S vlastním návrhem se mohou obrátit na Josefa Slánského, telefon 577 311 100, e-mail slansky@mu-vk.cz.

zdroj: ČTK