Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex

Výstava s tímto názvem se uskuteční v prostorách Janíkovy stodoly muzea od 19. října do 3. listopadu s otevírací dobou platnou dle návštěvní doby muzea, tj. od 9.00 do 16.00 hodin a to včetně pondělí 28. října. 

„Samotná výstava, kterou připravuje zemědělské oddělení Valašského muzea v přírodě, představuje ve dvou rovinách výpěstky zemědělství z minulosti a ze současnosti. Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které byly pěstovány nejen na Valašsku v minulosti. Tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnávat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. „starých odrůd“ jsou pěstovány v areálu Valašské dědiny v rámci problematiky „Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
 
V sobotu 26. října od 10.30 do 12.00 se v konferenčním sále budovy Sušáku uskuteční přednáška Dušana Nesrsty z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, Zkušební stanice Želešice. Téma přednášky je „Pěstování hrušní v podhorských oblastech“. 
 
Na přípravě výstavy spolupracují:
 
ČZS Okres Vsetín – ovoce
Konopářský svaz ČR – Praha – konopí
Zahradnická fakulta MZLU – Brno – ovoce, kdoule
CZ Fruit – sady Vilémov – Zemědělské družstvo Senice na Hané – ovoce
SETIVA Keřkov, a.s. – brambory
VESA Velhartice – šlechtění a množení brambor
Zahradnictví Vilímek, s.r.o. – Brumov – Bylnice – ovoce
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – staré a krajové odrůdy ovoce, obilovin a brambor
 
V průběhu výstavy bude ze strany členů ZO ČZS zajištěna odborná poradna a výklad k pěstování ovocných dřevin – konkrétní termíny jsou 22.10. a 29.10.od 10.00 do 12.00. V těchto uvedených termínech a časech možná konzultace i telefonická - Ing. Josef Taurek - +420 739 988 302.
 
Dále pro návštěvníky z řad škol budou zajištěny výukové listy s tématikou výstavy.