Ve zlínské zoo finišuje stavba expozice pro tapíry čabrakové

Zlínská zoologická zahrada dokončuje novou expozici pro tapíry čabrakové a asijské primáty siamangy. Expozice se návštěvníkům poprvé otevře 18. srpna. Zoo získá samce z Anglie a samici ze Skotska, chce založit chov, a navázat tak na chov tapírů ve zlínské zahradě z 80. let minulého století. Tapíři čabrakoví patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat, jejich stavy v přírodě se snižují, vyskytují se jen v několika evropských zahradách, řekl dnes ČTK ředitel zahrady Roman Horský.

"V republice je chová jen jedna zahrada. V Evropě je jich asi padesát kusů," podotkl ředitel. Zvířata dorůstají až 2,5 metru délky a metru výšky. Zlínská zahrada chová také tapíry jihoamerické.
 
Nová expozice, která si vyžádala asi tři miliony korun, vznikne na místě, kde dříve žili giboni. Chovatelé je už dříve přemístili na jiné místo v zahradě. Tapíři budou mít k dispozici velkou vodní plochu, bazény budou mít i v zázemí. "Je to dost technicky náročné. Teplota musí být taková, aby se mohli koupat i v zimě," poznamenal ředitel.
 
Název expozice je Hala-Bala. "Není to proto, že bychom k ní přistupovali s malou pečlivostí, ale je to název rezervace v jižním Thajsku, kde se tapíři a simangové společně vyskytují," podotkl Horský. Zázemí pro zvířata je proto postaveno téměř výhradně z bambusu, což je typický stavební materiál pro Asii. "Všude je také vysázen živý bambus, aby to co nejvíce připomínalo danou oblast," uvedl ředitel. Okolí doplňuje buddhistický koutek, zahrada nechala například přivézt sochy z Thajska a pracovala s kamenem z Asie.
 
Zahrada se chce zabývat nejen chovem tapírů, chce se zapojit také do ochranářských projektů přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Děti z nedaleké školy budou například vyrábět sošky tapírů, které se budou poté v zoo prodávat a výtěžek poputuje ochranářům.
 
zdroj: ČTK