Žabí migraci znovu ochrání zábrany z fólie

Valašskokloboucké rybníky se připravují na začátek migračního tahu ropuch obecných. Do terénu se tedy znovu vydal i dobrovolnický tým, který do jejich okolí instaloval zábrany, jež ochrání žáby před nebezpečným přechodem frekventované hospodářské komunikace. V minulých letech se tak vždy podařilo zachránit tisícovky žabích jedinců, což je pro udržení jejich populace velmi významný přínos.

„Vzhledem k nedávnému ochlazení se tah žab do rybníků mírně zpozdil, ale očekáváme, že se stoupajícími teplotami propukne naplno co nevidět. Zábrany v délce přibližně čtyř set metrů tak budou moci splnit svůj úkol a zachytit i první migrující skupinky,“ pověděla k záchranné iniciativě Radka Brtišová z městského úřadu.

Fóliové pásy byly umístěny do volného terénu v místech, kde je podle zkušeností přechod žab nejhustější. Bariéry budou putující živočichy svádět do dvaceti záchytných nádob, odkud je budou týmy dobrovolníků ze základní školy, gymnázia i dětského domova bezpečně přenášet do rybníků. Jejich množství bude opět evidováno, aby bylo zřejmé, jak je letos žabí populace početná.

„Stěhování za rozmnožováním žáby zahajují, jakmile noční teploty přesáhnou hranici pěti stupňů nad nulou. Migrace trvá přibližně tři až čtyři týdny a nové generace se pak z rybníků vydávají zpět do volné přírody. Návrat už ale probíhá spontánně a žáby vodní prostředí opouštějí volně všemi směry, takže není možné mladé jedince navracet stejným způsobem,“ vysvětlila Radka Brtišová.

Záchrannou akci společně připravují Město Valašské Klobouky a dobrovolníci z řad dětí z Dětského domova Smolina, Základní školy Valašské Klobouky a Gymnázia Valašské Klobouky.