Zaměříme se na zaměstnanost a zdravotnictví, říkají lídři Zlínského kraje

Nejčastěji zmiňovanými tématy před podzimními volbami do zastupitelstva Zlínského kraje jsou zdravotnictví a zaměstnanost, včetně budoucnosti holešovské průmyslové zóny. První oblast zmínili čtyři a druhé téma dokonce všech šest ČTK oslovených lídrů politických stran, které budou v regionu kandidovat.

Kandidátku do voleb podalo 22 politických stran a hnutí. Hejtmanskou funkci bude za ČSSD obhajovat Stanislav Mišák. S ambicemi vystřídat jej ve vedení kraje se netají lidovecký senátor Jiří Čunek, předseda poslaneckého klubu TOP 09/STAN Petr Gazdík nebo náměstek hejtmana, krajský předseda a lídr kandidátky ODS Libor Lukáš.

Koalici v kraji tvoří ČSSD, ODS a KDU-ČSL. V minulých volbách kromě koaličních stran uspěly jen STAN a KSČM, které povede ekolog Ivan Mařák. Podle výsledků minulých voleb do Poslanecké sněmovny by černým koněm voleb mohla být Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) vedená lékařem Lubomírem Nečasem.
 
Nezaměstnanost ve Zlínském kraji během končícího volebního období krajského zastupitelstva vzrostla o 3,9 procenta, v regionu ve srovnání s rokem 2008 na konci loňského roku hledalo práci o téměř 9400 lidí více. Podle Lukáše je třeba vytvářet firmám dobré podmínky pro rozvoj a podpořit vznik nových pracovních míst. Vedení kraje si hodně slibuje od holešovské průmyslové zóny, která ale zatím nové pracovní příležitosti nepřinesla.
 
Podle Lukáše i Mišáka je zóna investicí do budoucna. "Práci přinese, to je nepochybné," uvedl Mišák. Zónu za více než 1,5 miliardy korun jako neefektivní investici kritizuje lídr opozičních STAN/TOP 09 Petr Gazdík, SPOZ by zde chtěla zemědělskou výrobu a pro projekt nemá dobré slovo ani lídr koaličních lidovců Čunek. "Pořízení a investice do této zóny nejen jeví známky korupce, ale je především nesmyslným projektem na zdrojích pitné vody," mínil senátor.
 
Podle něj nyní nezbývá, než pro zónu získat "čisté výroby, které lze na toto místo bez velkých nákladů umístit. Projekt podle Mařáka nadále podporují komunisté. "Základem je získání investorů a pokud se tento krok nedaří u nás, zkusme se poohlédnout třeba na východ," navrhl Mařák.
 
Opozice dlouhodobě kritizuje i stav krajských nemocnic, které loni skončily se ztrátou asi 189 milionů korun. Nelíbí se jí ani záměry na restrukturalizaci lůžkového fondu či změny organizace práce v nemocnicích. "Nesmíme dopustit prodeje či pronájmy nemocnic ani živelné rušení porodnic či jiných odborných oddělení," uvedl lídr SPOZ Nečas.
 
Lidovci podle Čunka propojí řízení krajských nemocnic tak, aby každý občan kraje dostal stejnou, kvalitní péči. Její zachování zdůraznil i hejtman Mišák. "Osobně mne také trápí to, když jsme my občané Zlínského kraje považováni za občany 'druhé kategorie', například z hlediska nákladů zdravotních pojišťoven vynakládaných na jednoho pojištěnce nebo také z hlediska výše mezd placených za stejnou práci," doplnil Mišák.
 
Lídři ČSSD, ODS, KDU-ČSL a STAN/TOP 09 zmínili také nezbytnou podporu vzdělanosti. Podle Mišáka je důležité, aby z kraje neodcházeli a založili zde rodiny mladí absolventi škol, lidovci chtějí podpořit učňovské obory, Gazdík zase nehodlá připustit plošné rušení škol na vesnicích. Pro lidovce zůstává zásadním tématem podpora rodin s dětmi a také seniorů.
 
Jednička ODS Lukáš se chce zasadit také o rozvoj občanské vybavenosti a služeb. Pro občanské demokraty je podle něj prioritou i transparentně fungující veřejná správa bez dluhů. Právě zadluženost Zlínského kraje, která podle hejtmana Mišáka loni v prosinci činila asi 1,5 miliardy Kč, je terčem kritiky komunistů a STAN/TOP 09. Gazdík a i lídr SPOZ Nečas také hodlají v rámci protikorupčních opatření zveřejňovat například údaje o veřejných zakázkách, zemanovci i mzdy všech úředníků.
 
zdroj: ČTK