Opičí král v Kroměříži!

Opičí král, jedna z nejstarších a nejslavnějších čínských legend, doputuje z čínské Šanghaje na Hanou, do Muzea Kroměřížska.Již v roce 1961 vyšla u nás kniha Putování na západ – příběh opičího krále Sun Wu–Kchunga v překladu sinoložky Zdenky Heřmanové s ilustracemi malíře Zdeňka Sklenáře. A právě Sklenářovy ilustrace tvořily část expozice na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji a vzbudily veliký obdiv a Číňané je vzali za své!

A tak i návštěvníci kroměřížského muzea si budou moci prohlédnout výstavu, která měla obrovský úspěch v Šanghaji! Již byla s velkým ohlasem instalována v holickém muzeu a to díky synovci malíře, také Zdeňku Sklenáři a dalším spolupracovníkům. Výstava je doplněna fotografiemi z české expozice na Expo 2010, spoustou čínských artefaktů a také filmem vytvořeným studiem pixel-e.

Výstava je připravena s Galerií Zdeněk Sleánář, s Muzeem Emila Holuba v Holicích, Studiem  pixel-e, PhDr. Zdenkou Heřmanovou , Ing.Bohumilem Bochňákem, Zhang Lingli (Mirka Čelišová).

Opičí král – Expo 2010

Muzeum Kroměřížska, Velké nám. 38, Kroměříž 767 11
2. 2. – 20. 3. 2011
otevřeno denně mimo pondělí 9 – 12 a 13 – 17 hodin.
Pro školy připraven program i promítání filmu.

Kniha „Opičí král“
Putování na Západ (Opičí král) je jedním z nejslavnějších čínských klasických románů. Líčí především příběh o tom, jak Sun Wukong ochraňoval tangského mnicha Tripitaku při putování do Západního ráje pro posvátné sútry, jak překonali devětkrát devatero nebezpečenství a jak nakonec získali pravá svatá písma. Jeho autor Wu Cheng’en pocházel z období dynastie Ming a Opičí král, jenž vzešel zpod štětce, je postavou důvěrně známou každému Číňanovi. Koncem padesátých a počátkem šedesátých let český malíř Zdeněk Sklenář dal postavě Opičího krále zcela novou tvář. Kniha, která se nám dnes dostává do rukou, byla již vydána v češtině, angličtině a němčině. V čase, kdy se koná EXPO Šanghaj, se Sklenářův Opičí král vrací do své domoviny – Číny. To je jistě ta nejradostnější událost pro všechny příznivce Opičího krále v Číně i v České republice.

Kniha Opičí král Zdeňka Sklenáře vznikla reedicí ilustrací českého malíře Zdeňka Sklenáře k Opičímu králi, které vznikaly od konce padesátých do počátku šedesátých let. Zdeněk Sklenář po pečlivém studiu, s přidáním svých osobních zážitků z Číny, vytvořil osmdesát černobílých ilustrací umístěných na začátku a na konci každé kapitoly, jakož i dvacet čtyři celostránkových barevných ilustrací. Prosté černobílé ilustrace sledují vývoj příběhu, zatímco barevné ilustrace jsou uměleckým převyprávěním textu knihy. Sklenář za tímto účelem vyvinul zvláštní velmi komplikovanou techniku za použití mnoha různých malířských postupů a barev, aby vystihl atmosféru a poselství příběhu. Pro dosažení co nejlepšího uměleckého účinku často rozdělil prostor na několik částí, aby takto vyjádřil kontrast mezi imaginativním obsahem díla a jeho uměleckým ztvárněním.
Zdeněk Sklenář, synovec

Zdeněk Sklenář
*15. 4. 1910 v Leštině u Zábřehu - †19. 4. 1986 v Praze
Malíř, který vždy a za všech okolností šel svou cestou. Milovník Arcimbolda, Číny, poezie, kaligrafie a secese. Mistr neobvyklých a originálních malířských technik. Malíř, který nehledal oporu v generačních manifestech a nebyl členem žádné z uměleckých skupin. Za kolekci 25 obrazů s čínskou tematikou byl oceněn Zlatou medailí na Biennale Internazionale d’Arte ve Florencii a mnoho domácích a zahraničních cen obdržel i v oblasti knižní grafiky a ilustrace. Výběr z ilustrací vystavil na benátském Bienále (1962) a své dílo představil na světové výstavě EXPO 1967 v Montrealu. Významné bylo pedagogické působení Zdeňka Sklenáře na VŠUP (1945 – 1950, 1968 – 1976), kterou vystudoval před válkou a kde byl jmenován profesorem. Unikátnost Sklenářova díla potvrdila v roce 2009 výstava Čína Zdeňka Sklenáře uspořádaná v Národní galerii Číny v Pekingu (NAMOC). Sklenářův Opičí král se vydal reprezentovat Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji.

Hlavní postavy:
Tripitaka je buddhistický mistr s odjakživa bázlivou povahou. Je hodný, lidský a laskavý, ale často nepozná pravdu od klamu. Je zcela oddán svému snu získat posvátné sútry, za kterým neochvějně kráčí.

Sun Wukong (Opičák) je nejstarším z Tripitakových žáků. Od přírody je chytrý a bystrý, chová se však jako větrná smršť. Umí se proměnit na dvaasedmdesát způsobů a má nekonečné kouzelné schopnosti. Chrání učitele při putování do Západního ráje pro sútry, od začátku do konce je věrný a vposledku dosáhne řádné odměny za své skutky.

www.muzeum-km.cz

Čtěte více