S benefičním přispěním také mohla být vydána kniha nářečního vyprávějí Františka Fojtíka s názvem Od vesna do vesna a chystá se i oslava třicátého výročí založení souboru Klobučan.
„Posláním Valašského mikulášského jarmeku je podpora regionálního dědictví lidové kultury, místních tradic a mezilidských vztahů, podpora udržitelného ekonomického rozvoje založeného především na místních zdrojích a rovněž podpora ochrany a trvale udržitelného využívání přírody a krajiny jižního Valašska a Bílých – Bielych Karpat. V souladu s tímto posláním si pořádající občanská sdružení a organizace každoročně kladou cíle, kterých chtějí s pomocí jarmekového benefičního výtěžku dosáhnout,“ sdělila předsedkyně občanského sdružení Valašský jarmek Pavlína Kolínková. Návštěvníci jarmeku mají i letos možnost podílet se na benefici přispěním dobrovolného vstupného do pokladniček, jež potkají ve všech objektech, kde bude probíhat jarmekový program.
V roce 2010 bylo při 19. valašském mikulášském jarmeku dosaženo benefičního výsledku v hodnotě 164 320 korun. Každá z pořádajících organizací tak získala podíl ve výši 20 540 korun, s nímž naložila ve prospěch předem stanovených cílů. „Cílem sdružení Valašský jarmek byla podpora kurzů lidových řemesel, tradic a zvyků pro děti a dospělé. S tímto účelem se uskutečnil například projekt Cestičky k domovu, který učil děti nakládat zelí a péct perníky a pány, ale také probíhaly ukázky starých lidových řemesel na jarmarcích, výuka malování velikonočních vajíček a pletení pomlázek pro děti a mládež, pečení chleba v dřevěnici na Kosence a další,“ sdělila Marie Valčíková, která se věnuje přípravě jarmekové benefice.
ZO ČSOP Kosenka díky podílu zakoupila tři hektary přírodní rezervace Bílé Potoky, na nichž byla dosud jen spoluvlastníky. Jedná se o evropsky významnou lokalitu, kde Kosenka již třicet let rozvíjí modelové příklady péče a hospodaření v chráněném území. „Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách využila financí k podpoře vydání knihy Františka Fojtíka Od vesna do vesna, kterou autor sepsal v 50. letech 20. století na základě vyprávění své matky. Po knize Libuše Sušilové Klobucký rok se jedná o druhý svazek edice Laterňa,“ pověděla Marie Valčíková.
Pokračování oprav tělocvičny, výměnu dřevěného obložení a zhotovení mříží na okna zajistila díky benefici Tělovýchovná jednota Sokol Valašské Klobouky. Další z pořadatelských spolků, Klub důchodců Valašské Klobouky, využil benefičního podílu k uspořádání mnoha programů pro seniory, od zájezdu na Svatý Hostýn, výlet do Zlína a projížďku po Baťově kanále až po ozdravný pobyt v Tatrách. Slavičínská Nadace Jana Pivečky poukázala prostředky na zajištění provozu dřevěnice U Pivečků, jejího pojištění a oprav.
Na Gymnáziu Valašské Klobouky přibyl díky benefici nový digitální fotoaparát, který nejen že zlepšil podmínky studentů k rozvoji práce s technikou, ale slouží také k dokumentaci každodenního života školy, školních i zájmových akcí a tradic regionu. Národopisný soubor Klobučan pak připravuje na 10. prosince od 17 hodin v kulturním domě Klobučan oslavu třiceti let od založení souboru, která bude také spojená s vánočním koncertem.