Valašské Klobouky přijaly koncepci středního školství

Koncepci středního školství na rok 2011/2012 s výhledem do dalších let přijalo začátkem září Město Valašské Klobouky. Tímto krokem chce dát plnou záštitu zachování stávajících školských zařízení a prostřednictvím jednotlivých opatření podporovat jejich stabilitu, vysokou úroveň výuky i kvalitu zázemí. Dokument definuje školství jako jeden z pilířů prosperity města, čímž jej staví mezi priority rozvoje a vzájemné spolupráce.

„Budoucí prosperita města záleží na schopnosti vytvořit podmínky pro vzdělání, zaměstnání, bydlení, kulturu, životní prostředí i sociální vztahy. Otázka školství je pro nás velice významná a prostřednictvím přijaté koncepce chceme dát podporu jejímu dalšímu rozvoji a zkvalitňování,“ konstatoval starosta Dalibor Maniš. „Jako priority jsme definovali zachování a upevnění postavení obou středních škol, tedy Gymnázia Valašské Klobouky i Středního odborného učiliště Valašské Klobouky, a na to navazující zlepšování podmínek pro jejich výuku. Co se týká gymnaziálního vzdělávání, budeme usilovat o navrácení původního modelu čtyřletého vzdělávání ve dvou třídách a zachování jedné třídy obchodní akademie,“ dodal ke stanoviskům koncepce.

Dokument dokládá také postavení Valašských Klobouk jakožto centra vzdělávání v regionu, a to jak z pohledu spádovosti oblasti, tak i díky komplexní nabídce školských zařízení od mateřské a základní školy přes speciální i praktickou školu po základní uměleckou školu, dům dětí a mládeže, gymnázium a střední odborné učiliště.

„V rámci podpory rozvoje zdejšího školství je zapotřebí, aby školy aktivně propagovaly svou činnost, zázemí i projekty, aby navzájem intenzivně spolupracovaly a kultivovaně prokazovaly svou úroveň i kvalitu služeb, aby docházelo k rozvoji pedagogického sboru a v neposlední řadě aby jejich strategie vycházely ze znalosti názorů studentů, uchazečů, rodičů i z evaluace škol a podobných dotazníkových šetření,“ shrnul některá z významných opatření Josef Slánský, vedoucí odboru životního prostředí a oddělení školství a památkové péče.

Z pozice města bude pomoc prokazována například prezentací Valašských Klobouk jako centra regionálního vzdělávání, propagací jednotlivých škol, zapojením studentů do akcí konaných ve městě i veřejného života, programem Spolupráce se studenty, politickou podporou na krajské úrovni a také spoluprací se spádovými obcemi na plné podpoře udržení valašskoklobouckého středního školství.